Batı Anadolu Serbest Bölgesinde enerji öncelikli sektör olacak

Makaleler » INTECH ENERGY » Batı Anadolu Serbest Bölgesinde enerji öncelikli sektör olacak

Batı Anadolu Serbest Bölgesinde enerji öncelikli sektör olacak

Ege Serbest Bölgesi Kurucu ve İşleticisi AŞ’den (ESBAŞ) yapılan açıklamaya göre, Batı Anadolu Serbest Bölge Kurucu ve İşleticisi AŞ (BASBAŞ), Enerji Sanayicileri ve İş Adamları Derneği (ENSİA) ve İzmir Kalkınma Ajansı (İZKA) iş birliğinde, “Yenilenebilir Enerji Sektörü Odağında Sanayinin Yıldızlarına Yeni Yatırım Alanı: Batı Anadolu Serbest Bölgesi” toplantısı düzenlendi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen ESBAŞ ve Batı Anadolu Serbest Bölgesi Kurucu ve İşleticisi AŞ (BASBAŞ) Yürütme Kurulu Başkanı Dr. Faruk Güler, yaklaşık 2,4 milyon metrekare alana sahip bölgenin tam kapasiteye ulaştığında 20 bin kişiye doğrudan istihdam sağlayacağını, yıllık 4 milyar doların üzerinde ticaret hacmi ve 2 milyar doların üzerinde de ihracat gerçekleştireceğini kaydetti.

BASBAŞ’ın orta ve yüksek teknoloji, yenilenebilir enerji ile katma değerli üretim yaparak ekonomik değer yaratan ve yüksek istihdam kapasitesi olan firmaları çekmeye çalışacağını aktaran Güler, “Bu hedef doğrultusunda öncelikli tercih edeceğimiz sektörlerin başında yenilenebilir enerji sektörü geliyor. Türkiye, yenilenebilir enerji potansiyelini en iyi şekilde değerlendirmesi durumunda hem ekonomik açıdan güçlenecek hem de yeşil iş imkanları yaratarak çevreci kalkınmayı desteklemiş olacaktır. BASBAŞ, ülkenin yeşil kalkınmasında önemli rol oynamasını sağlayacak, özellikle yenilenebilir enerji yatırımlarının bölgede kümelenmesini teşvik edecektir.” dedi.

Yorumlar

Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.

Sepetinizde ürün bulunmamaktadır
X
WhatsApp destek ekibimiz sorularınızı cevaplıyor.
Merhaba, nasıl yardımcı olabilirim?
WhasApp Destek Hattı
powered by ShopPHP | v4